چگونه از خطرات فلش دیسکها ایمن بمانیم؟

در بسیاری از فلش مموری ها، ویروس ها از طریق ساختن فایل autorun.ini باعث می شوند تا در هنگام اتصال فلش مموری با کامپیوتر ویروس بروی کامیپوتر قربانی اجرا گردد. پس اولین عمل برای محافظت از خود جلوگیری از اجرای فایل autorun.ini می باشد.
در این مطلب قصد داریم تا چند برنامه را برای جلوگیری از این عمل به شما معرفی کنیم:

۱- برنامه ی USB Firewall بی سر و صدا در پس زمینه ی کامپیوتر شما اجرا می شود و در هر مورد تجاوز، شما را فوراً با خبر می کند. این برنامه هرگاه برنامه ای بدون اجازه بخواهد از طریق فایل autorun.ini بروی کامپیوتر شما اجرا گردد، به شما اطلاع می دهد. بنابراین شما می توانید از این طریق فایل autorun.ini را قبل از اینکه شانسی برای فعالیت داشته باشد، پاک کنید.

 

این برنامه یک آنتی ویروس نیست، پس قادر نیست که بین فایلهای مخرب و یا فایلهای بی عیب تفاوتی قائل شود. این برنامه تنها از اجرای خودکار Flash Disk ها جلوگیری می کند. به هر حال، مطمئن باشید که بسیاری از فایلهای دارای فایل autorun.ini مخرب هستند. مگر اینکه صاحب فلش دیسک خودش این فایل را ساخته و یکسری عملکرد را به آن اضافه کرده باشد. همچنین به یاد داشته باشید ممکن است برخی از بدافزارها از طریق فایل autorun عمل نکنند و منتظر اجرا از طریق خود کاربر باشند. پس شما برای جلوگیری از اینگونه حملات نیز نیازمند داشتن یک آنتی ویروس هستید.

۲- اما برنامه ی دیگری که شبیه به  USB Firewall هست iKill نام دارد. این برنامه فلش مموری ها را برای جلوگیری از وجود فایل autorun.ini چک می کند. اگر چنین فایلی را یافت، فایل autorun.inf را تجزیه و اگر گزینه ی AutoProtect هم فعال باشد، بطور خودکار این فایل را پاک می کند. در غیر این صورت، از شما برای پاک کردن این فایل سوال پرسیده می شود.

 

برای اینکه بطور کلی ویژگی autorun را در ویندوز غیر فعال کنید، مراحل زیر را پیش گیرد:

۱- به منوی Start رفته و Run را اجرا و عبارت gpedit.msc را تایپ کنید.
۲- در پنجره ی باز شده گزینه ی Computer configuration را از بخش سمت چپ انتخاب نمایید، سپس در زیرمجموعه های باز شده گزینه ی Administrative Tempates و سپس System را انتخاب کنید.
۳- در بخش سمت راست بدنبال گزینه ی Turn off Autoplay بگردید، در آخر کار نیز بروی این گزینه ی دوبار کلیک کرده و گزینه ی Enabled را انتخاب و سپس گزینه ی All Drives را کلیک کنید.

نکته: هر دو برنامه ی بالا رایگان هستند.

/ 0 نظر / 12 بازدید